top of page
fracz2

Światło niebieskie - czy naprawdę takie złe?

Światło niebieskie


Światło niebieskie, emitowane głównie przez Słońce, obecnie w dużych ilościach, jest emitowane także przez urządzenia cyfrowe z ekranami LCD i zewsząd otaczające nas diody LED.

Światło niebieskie ogólnie definiuje się jako światło widzialne w zakresie od 380 do około 500 nm. Niebieskie światło czasami ulega dalszemu rozbiciu, na światło niebiesko-fioletowe od około 380 do 455 nm tzw. HEV (z ang. High-Energy Visible Light, Wysokoenergetyczne światło widzialne) i światło niebiesko-turkusowe od około 455 do 500 nm.



Co powinniśmy o nim wiedzieć:

Światło niebieskie jest wszędzie i nie w całości jest złe dla oczu. Oko nie jest zbyt dobre w blokowaniu niebieskiego światła. Narażenie na niebieskie światło może zwiększyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Niebieskie światło przyczynia się do cyfrowego zmęczenia oczu. Ochrona przed światłem niebieskim jest ważna po operacji zaćmy.

Należy pamiętać, że światło niebieskie ma i swoje pozytywne strony - jest między innymi odpowiedzialne za nasz zegar biologiczny, stąd nie możemy go w 100% wyeliminować. Powinniśmy ograniczać ilość tego światła, a już na pewno w godzinach wieczornych.

Obecnie jest wiele rozwiązań, które mogą pomóc nam ograniczyć ilość światła niebieskiego, która dotrze do oka, ale o tym w następnym poście.


Ochrona przed światłem niebieskim


Obecnie, na rynku, jest wiele rozwiązań. Najczęściej polecane przez optyków, to powłoki antyrefleksyjne, których dodatkową funkcją jest blokowanie części promieniowania niebieskiego. Stopień filtracji może być różny i wpływa on na intensywność koloru powłoki. Drugą możliwością jest zastosowanie materiału, z którego wykonana jest soczewka (np. BLUVXpert). Materiał ten wygląda praktycznie jak standardowa bezbarwna soczewka, a oprócz absorbowania około 20% promieniowania niebieskiego, blokuje także w pełni UV. Jeśli chcemy podwoić ochronę, możemy dodatkowo zastosować na taką soczewkę powłokę o których pisałem wcześniej (np. Ideal Max Blue UV). Takie połączenie pozwala na blokowanie nawet ponad 40% promieniowania niebieskiego. Trzecim rozwiązaniem jest zastosowanie materiału fotochromowego Transitions Signature, który podobnie jak materiał BLUVXpert blokuje około 20% promieniowanie niebieskiego, a dodatkowo sprawdzi się także jako soczewka przeciwsłoneczna (soczewki zaciemniają się na zewnątrz).

93 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page